سیم چیست؟

دسته بندی مقالات

خوزستان، اهواز، خیابان آزادگان

info@evaco.com

091612365478

شنبه تا چهار شنبه 8 تا 16

سیم چیست؟
97
3 آگوست 2023
مدیریت سایت

ذوب کردن  جواهرات،اتو کردن لباس‌ها، حرکت اتومبیل‌ها یا هر قطعه صنعتی مانند پین، لامپ و سوزن به دلیل نیاز به انتقال جریان  برق، پشتیبانی از بارهای الکتریکی، ارسال سیگنال‌های مخابراتی و تحمل بارهای الکتریکی نیاز به استفاده از سیم دارند.

سیم به عنوان یک هادی الکتریکی تعریف می شود، در حالی که کابل به عنوان گروهی از سیم ها (رساناها) عایق بندی شده جداگانه تعریف می شود که با هم در روکش محصور شده اند. در پاراگراف های بعدی، تمایز بین سیم و کابل با جزئیات بیشتر مورد بحث قرار خواهد گرفت. بخشی از سیم یا کابل که جریان الکتریسیته را هدایت می کند در غلاف قرار دارد که یک ماده نارسانا با ویژگی های محافظ است. با وجود اینکه سیم هادی عالی است، با این وجود پتانسیل نشان دادن مقداری مقاومت را دارد. مس، طلا و آلومینیوم تنها تعداد کمی از موادی هستند که ممکن است در تولید سیم و کابل استفاده شوند. مقاومت های مختلفی توسط هر یک از مواد نشان داده می شود. اگر دو سیم از یک ماده تولید شود اما یکی ضخیم تر از دیگری باشد، سیم ضخیم تر مقاومت کمتری خواهد داشت.

هر زمان که دمای سیم یا طول آن تغییر کند، مقاومت سیم در معرض تغییرات متناسب است. قطر هادی فلزی سیم همان چیزی است که با عبارت “اندازه سیم” مشخص می شود. هنگام انتخاب اندازه سیم، باید گیج سیم، ظرفیت سیم و هدف سیم را در نظر گرفت. اگر سیم خیلی نازک باشد، جریان زیادی از آن عبور می کند. این باعث می شود سیم به دلیل مقاومت بالایی که ارائه می دهد، توان بیشتری را که بر حسب وات اندازه گیری می شود از دست بدهد. سیم های جامد و رشته ای دو نوع هستند که ممکن است به عنوان سیم های تک هادی (همچنین بافته شده) طبقه بندی شوند. سیم جامد نسبت به سایر انواع سیم سفت تر است و رسانایی الکتریکی بهتری دارد. سیم رشته ای از چندین سیم کوچکتر تشکیل شده است که به هم بافته می شوند. از آنجایی که سیم‌های رشته‌ای در هنگام خم شدن مکرر احتمال شکستگی کمتری دارند، معمولاً این نوع سیم را در شارژرهای تلفن همراه استفاده می‌کنید.

سیم ها نه تنها از نظر جنس و قطر یا گیج، بلکه در نوع عایق و میزان ظرفیت الکتریکی آنها نیز با هم تفاوت دارند. کاربران توسط سیم‌های اتصال به زمین محافظت می‌شوند که دارای روکش زرد هستند و کانالی را به زمین ارائه می‌دهند که مقاومت کمی از دستگاه‌ها دارد. حروف سیمی انواع عایق اولیه سیم های مجزا با حروف مختلفی از جمله THHN، THWN، THW و XHHN و غیره مشخص می شوند.

برخی از استانداردهای کد ملی برق (NEC) زیر درج شده است:

  • مواد عایق ساخته شده از ترموپلاستیک
  • مقاومت در برابر درجه حرارت بالا
  • مقاومت حرارتی بالا (تا 194 درجه فارنهایت).
  • W – برای استفاده در محیط های مرطوب طراحی شده است
  • N – روکش ساخته شده از نایلون مقاوم در برابر اثرات نفت و گاز
  • X یک پلیمر مصنوعی است که در برابر شعله های آتش مقاوم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی